Přesné měření spotřeby vody v praxi

Bytové domy jsou v oblasti vodoměrů největším trhem. Vodárenské společnosti například disponují v porovnání s bytovými domy pouze zlomkem počtu měřidel. Proto se i výrobci vodoměrů na tento sektor zaměřují a někteří z nich mají za hlavní cíl vyrobit a dodat vodoměr za co nejnižší možnou cenu. Výroba těchto levných měřidel probíhá kdesi na východě s jediným cílem: snížit již tak nízkou cenu. Bohužel ty nejlevnější vodoměry nepřinášejí to nejpřesnější měření. A zde se dostáváme k filozofii naší společnosti. Nechceme se za každou cenu stát nejlevnějším dodavatelem vodoměrů na trhu. Proto si nenecháváme vyrábět vodoměry v Číně a neoznačujeme je naším logem po vzoru některých konkurentů. Snažíme se dodávat řešení, které opravdu zajistí přesné měření a spravedlivé rozdělení nákladů mezi konečné spotřebitele. Trošku to zní jako fráze, ale myslíme to vážně. Proto také v první řadě doporučujeme kvalitní a velmi přesné vodoměry, které nelze ovlivnit. Naším favoritem, který nikdy nezklamal, je dánský Kamstrup Multical 21.
 
Měřením spotřeby vody žijeme a snažíme se každému zákazníkovi doporučit v dané cenové kategorii to nejlepší. Ale tím to nekončí. Staráme se o to, aby měření spotřeby vody mělo smysl. Proto doporučujeme koncept měření vody s přidanou hodnotou. Nechceme, aby zákazník platil vodárnám za to, co neodebral. Také se snažíme eliminovat nechtěné náměry (protékající WC, protékající pojistné ventily bojlerů a zásobníků teplé vody u plynových kotlů). A výsledkem jsou úspory. Každý rok se nám daří zajistit pro naše klienty úspory v řádu stovek tisíc korun. A to nás opravdu těší. To je důvod, proč to děláme!!!
 

1. Za vodárenský vodoměr osadíme vodoměr kontrolní (ultrazvukový)

Kontrolní vodoměr Kamstrup Flow IQ 3100 doporučujeme osadit do každého domu, kde vodárny neumožní jeho použití jako fakturačního měřidla. Tento vodoměr měří velmi přesně a jeho faktická odchylka od skutečnosti se pohybuje většinou v mantinelech do 1 %. Na naměřené údaje se lze spolehnout. Díky kontrolnímu vodoměru dostanete jasnou informaci o nepřesnosti vodárenského vodoměru a také o případné nepřesnosti na straně bytových vodoměrů. Instalaci kontrolního vodoměru bereme jako základ přesného měření. Bez tohoto prvku lze porovnávat pouze náměry bytových vodoměrů oproti vodárenskému. Ale nikdy nevíte, jaká chyba je na které straně. Kontrolní vodoměr tento problém ihned po instalaci jednou pro vždy vyřeší...

Díky životnosti kontrolního vodoměru 16 let lze jeho instalaci poměrně lehce odůvodnit. Aktuálně nejvíce používané vodárenské vodoměry mokroběžné vícevtokové konstrukce mohou měřit s kladnou odchylkou i o více než 60 %. Za touto chybou většinou stojí nečistoty ve vodě. Obvykle nové vodárenské vodoměry měří přesně. Ale po nějaké době (obvykle pod cca 2 - 3 letech od instalace) již tomu tak nebývá. Proto je vhodné odečty vodárenského a kontrolního vodoměru opakovat po třech měsících. Jakmile hodnota odchylky přesáhně magickou hranici 12 %, lze již vadu vodárenského měřidla řešit, a to pomocí ověřovací zkoušky na místě nezávislým inspektorem ČMI.

Kontrolní vodoměry Kamstrup Flow IQ 3100 montujeme již od roku 2012. V některých domech došlo díky jejich přesnému měření k opakovaným reklamacím vodárenských měřidel. A to přineslo našim zákazníkům mnohem více peněz za vodu zpět od vodáren, než jaká byla investice do kontrolního vodoměrů.

Ultrazvukový kontrolní vodoměr Kamstrup Flow IQ 3100 má ale ještě jednu výhodu. I v případě, že jsou v domě instalovány obyčejné vodoměry bez radiové komunikace, dokáže vyhodnotit, zda někomu v domě trvale neprotéká WC nádržka nebo pojistný ventil bojleru. Dokáže totiž identifikovat trvalý a nepřerušený průtok vody nad 0,1 litru za hodinu v období posledních 24 hodin. Trvalý průtok v domě do 40-ti bytových jednotek není za standardního provozu a souběhu odběrů možný. Proto je identifikace trvalého průtoku v menších domech vždy signálem nějaké závady.

Pro představu jen trochu matematiky. Trvalý průtok WC kolem 8 litrů za hodinu není ve WC míse prakticky vidět. Není ani slyšet. Většina lidí si jej nevšimne. Bytový vodoměr mechanické konstrukce se netočí. Je to na něj příliš malý průtok. Vodárenský vodoměr ale ve chvíli souběžných spotřeb tento náměr počítá .... A co na to matematika: 8 litrů za hodinu x 24 hodin x 365 dní je 70.080 litrů. To je cca 70 m3. Při ceně 85 Kč / m3 se jedná o 5.950 Kč. Zbytečně vynaložených ...

2. Na vstup do objektu doporučujeme osadit filtr jemných částic Honeywell F76S

Osazením filtrační jednotky výrazně omezíte vniknutí nečistot (písek, kousky rzi, úlomky vodního kamene) do domovních rozvodů. Tím ochráníte před poškozením či zastavením bytové vodoměry s mechanickým oběžným kolem a dále výrazně prodloužíte životnost vodovodních baterií, napouštěcích mechanismů WC, praček, myček, bojlerů, plynových kotlů atp.. Stojí to za to. Životnost filtru je cca 20 - 30 let. Přepočtené náklady na rok nejsou nijak zvlášť vysoké. Za nás jde o velmi dobrou investici.

3. Bytové vodoměry

Zde je potřeba dobře vybrat. Na jedné straně stojí levné vodoměry, na druhé přesné vodoměry. My velmi rádi montujeme ty přesné vodoměry. A proč ?? Protože je jednou namontujeme a pak už máme jen spokojeného zákazníka. Naše volba je Kamstrup Multical 21. Vodoměr měří spotřebu vody pomocí ultrazvuku. Přesnost je shodná ve svislé i vodorovné poloze. Tomuto vodoměru nevadí nečistoty, je neovlivnitelný, spotřebu vody měří již od 2 litrů za hodinu. A cena ?? Pravda, je trochu vyšší. Je ale vyvážená životností 16 let a bezkonkurenční spolehlivostí. Za nás jasná volba.

4. Systém odečtu dat

Tak zde jednoznačně doporučujeme online odečet. Kromě toho, že uspokojíte požadavky evropské legislativy (směrnice EED 2012/27 EU), tak získáte absolutní přehled o spotřebě vody. Vodoměr posílá náměr v intervalu 96 sekund. Díky tomu můžete velmi rychle odhalit nechtěné náměry (protékající WC, pojistné ventily kotlů a bojlerů atp.). Dle našeho názoru se systém díky úsporám na vodě velmi rychle zaplatí. A komfort odečtů už je jen třešnička na dortu...

5. Porovnání náměrů vodoměrů